Co je rodinná terapie?
S čím rodina do terapie přichází?
Když chce zlepšit vzájemnou komunikaci.
Když rodině společně není dobře (rozvody, neshody a hádky mezi rodiči, mezigenerační spory)
Když změna v rodinném systému je nad její síly (narození dítěte, sourozence, nástup do mateřské školky a pečujícího rodiče do práce, dospívání dětí, úmrtí v rodině apod.)
Když rodinu zasáhla traumatická událost, která ovlivňuje její běžný chod (ztráta blízkého, traumatická událost u jednoho člena rodiny, ztráta zaměstnání, nadměrný stres způsobený epidemií Covid 19).
Když se některý ze členů rodiny potýká s psychickými obtížemi (úzkostné stavy, pomočování
u dětí, noční děsy, sebepoškozovaní, poruchy příjmu potravy, aj.)Nemoc (fyzická nebo duševní - např. psychózy) nebo závislost člena rodiny.
Když si rodina neví rady při výchovných potížích s dětmi či má dítě potíže ve škole (poruchy soustředění, potíže v kolektivu, šikana).
Jak terapie probíhá?
Úvodní setkání
Na prvním sezení zjistíme vaše očekávání, přání a ambice ke změně v rodině. Zvolíme, zda je pro vás forma rodinné terapie vhodná a domluvíme podmínky spolupráce.
Průběh sezení
Rodinné terapie se účastní všichni členové rodiny nebo alespoň někteří z nich. Ideálně všichni ti, kterých se potíže týkají.
Rodině nabízím nový pohled na jejich situaci. Léčba formou rodinné terapie je zastavením, které umožní lepší orientaci v rodinném systému a porozumění svých členů navzájem.
Ke zmírnění potíží přispívá vytvoření bezpečného prostoru, kde si rodina může promluvit o dané situaci, kterou potřebuje vyřešit. S pomocí terapeuta se zamýšlí nad tím, jak vznikla, kdo ji jak prožívá a co kdo v dané chvíli potřebuje. Pracuje se na komunikaci jednotlivých členů, pravidel fungování, pocitu vlastní ceny každého člena rodinného systému. Mimo rozhovor se využívají terapeutické techniky a hrává forma pro děti.
Pracuje se v pravidelných sezeních, které se plánují v intervalu 1x 2-3 týdny. Jedno sezení je zpravidla 75 min. Rodinná terapie trvá přibližně 6 - 10 sezení, dle charakteru obtíží.
Každé terapeutické sezení má dvě části. První část trvá 45 minut, kdy se pracuje na vytvoření náhledu na podstatu potíží a tvorbě prostoru pro vhodnou změnu. Po krátké pauze probíhá otevřená reflexe terapeuta k rodině a domlouvá se čas dalšího setkání. Součástí závěrečného poselství bývá zpravidla úkol na doma, protože ze zkušeností víme, že mnoho podstatných změn se odehrává mezi sezeními.
Co není rodinná terapie?
Rodinná terapie není diagnostika, smírčí jednání ani mediace. Nehledám viníka
potíží v
rodině
ani nevyžaduji důkazní materiál např. při rozvodu rodičů. Vždy
se stavím do
centra zájmu a pozornosti potřeby VŠECH členů rodiny a rodiny
jako celku, v odůvodněných případech do centra zájmu dítěte.